O firmě ELCON, Historie...

První pila spatřila světlo světa v roce 1948. Byla vyrobena v jednom z dřevěných přístřešků malé loděnice v oblasti holandského jezera "Zelené srdce", velmi blízko od současného umístění výrobního závodu ELCON. Na jedné straně z důvodu potřeby zpracování dřeva pro stavební odvětví a na straně druhé z důvodu poválečného nedostatku strojního vybavení..

Pozornost sousedního tesaře upoutal prvotní pohled na tento pozoruhodný kus práce, zrodilo se nové odvětví.

Dva bratři Gerard a Frans Meijerové, začali vyrábět širokou škálu dřevoobráběcích strojů, od okružních pil, přes srovnávací a tloušťkovací frézy až po dlabačky, atd. Brzy se výroba tak rozrostla, že bylo nutné se přestěhovat do nové budovy (1953). V následujících letech se mělo realizovat další rozšíření, v roce 1995 růst produkce přinutil majitele postavit moderní tovární komplex v nové průmyslové zóně poblíž letiště Amsterdam.

Mezi tím (koncem 80. let), převzala od svých otců správu nad společností další generace,
Piet a Pieter Meijerovi.

První vertikální formátovací pila byla vyvinuta v roce 1971 a firma ELCON je v současné době největším producentem těchto strojů. Ačkoliv některé z těchto prvních modelů jsou ještě dnes v provozu truhlářských dílen, v porovnání s dnešními sofistikovanými stroji vypadají spíše jako zastaralé artefakty.

Přestože je Nizozemský trh stále důležitým pro řadu výrobků, nachází se hlavní část koncových uživatelů v zahraničí.

V roce 1990 byla založena první zahraniční pobočka Elcon Iberica SA v Barceloně. Byly vybudovány obchodní vztahy s mnoha zahraničními partnery, jako například s Geronne v Německu od 1990, Adwood v USA od 1993, Daltons ve Velké Británii od 1993, společnost Cehisa-Francie
od 1985, DanenGros v Dánsku od 1988 a Axon v Řecku od 1999. V posledních letech se přidali partneři z dalších zemí, jako jsou SCM Etienne ve Švýcarsku, Sernbrandt ve Švédsku, Cehpol v Polsku, Rojek v České Republice a na Slovensku, Vens&Thiers v Belgii a Rabochie v Rusku.
Dnes působí společnost prostřednictvím celosvětové sítě distributorů a je stále ve vlastnictví rodiny Maierů. Toto mezinárodní partnerství funguje jako pracovní skupina pro nový vývoj, Elcon si vybudoval záviděníhodnou pozici pro inovace a tvorbu designu, která jim umožňuje zaujmout místo v samém čele průmyslu.